OZNÁMKOVALI SME MESTSKÉ ČASTI BRATISLAVY ZA ICH PREDVOLEBNÉ NOVINY

Publikované dňa 20.10.2022 13:26

Pozreli sme sa, ako vyzerajú októbrové vydania novín vydávaných mestskými časťami Bratislavy a magistrátom, ktoré krátko pred voľbami zaplavili schránky domácností. V prípade ich zneužitia by mohli priniesť výhodu úradujúcim starostom a primátorovi a narušiť férovosť predvolebného súboja. To sa v troch mestských častiach podľa nás aj stalo.

Pre lepšiu prehľadnosť sme samosprávy oznámkovali ako v škole. Využili sme skúsenosti z nášho opakovaného hodnotenia radničných novín, ktoré sme naposledy zverejnili v máji. Teraz sme si všímali, koľko článkov je v prospech starostu. Buď preto, že v nich dostal priestor a vyznievajú pozitívne, alebo ide o PR materiály propagujúce úspechy radnice. Spočítali sme aj počty zmienok o starostovi, jeho fotky a kritériom bolo aj to, ako noviny uchopili tému volieb.

Najlepšie vyšli noviny vydané Lamačom, Starým Mestom a Dúbravkou. Obsahu v prospech starostu je v nich minimum. U Lamačana oceňujeme, že sa jeho redakcia rozhodla predstaviť všetkých štyroch kandidátov na starostu, každý dostal aj stručný priestor. Devexu sme tiež napokon udelili slabšiu Jednotku, aj keď je v prospech starostu až tretina obsahu. Zavážilo, že ako jediné noviny usporiadali predvolebný duel – podrobnejší rozhovor s oboma kandidátmi na starostu.

V novinách magistrátu, Nového Mesta a Ružinova sme identifikovali až tretinu obsahu v prospech úradujúcich politikov, najmä v podobe PR článkov propagujúcich investície samospráv. V prípade Petržalky a Rače sa obsah v prospech starostu blíži až k polovici, šéfovia radníc tu dostali výraznejší priestor na vyjadrenia, Račiansky výber dal dokonca fotku starostu na titulku. Našej Petržalke sme napokon udelili slabšiu dvojku. Páči sa nám, že predstavila kandidátov na starostu, poskytla im stručný priestor. Ide tiež o jediné noviny, kde v rámci politickej inzercie inzeruje vyzývateľ starostu.

Domnievame sa, že radničné noviny zneužili pred voľbami v Karlovej Vsi, Podunajských Biskupiciach (zverejnené len septembrové číslo) a Vrakuni. V Karloveských novinách sú v prospech starostky až dve tretiny obsahu, vyzerajú z veľkej časti ako jej predvolebný prospekt. Biskupické noviny neváhali zaradiť až 7 fotiek starostu. Ten je zároveň aj autorom článku, v ktorom sám seba vyzdvihuje za to, že prispel kvetinovou výzdobou k oslave sviatku Sedembolestnej. Rovnako Vrakunské noviny sú pred voľbami vytapetované fotkami starostu, ktorý sa tiež zahral na redaktora. V ním písanom článku chváli sám seba za prínos pri otvorení policajnej stanice v ich mestskej časti.

luk